اتانول آمین

فرمول شیمیاییC2H7NO
جرم مولی61.084 g·mol−1
شکل ظاهریمایع بی رنگ با بوی نامطبوع آمونیاک
نقطه ذوب10.3 °C (50.5 °F; 283.4 K)
حلالیت در ابمحلول

اتانول آمین چیست؟

اتانول آمین‌ ها خانواده‌ای از مواد شیمیایی هستند که به عنوان مواد فعال کننده و امولسیون کننده در محصولات بهداشت شخصی و تمیزکننده‌ها کاربرد دارند.این مواد از طریق واکنش شیمیایی اتیلن اکسید با آمونیاک ساخته می‌شوند.به طور کلی این ماده به سه دسته تقسیم می شوند: منو اتانول آمین (HOCH2CH2NH2 (C2H7NO))، دی‌اتانول آمین (HN(CH2CH2OH)2) و تری‌اتانول آمین (C6H15NO3) و پتروشیمی شازند در ایران تولید کننده آن میباشد . تری اتانول امین جایگزین مناسبی برای استون در فرایند تولید استون میباشد.

تری اتانول آمین مایعی بی رنگ تا زرد کمرنگ می باشد که این مایع کمی بوی آمونیاک می دهد و با آب هم به راحتی ترکیب می شود.صورت TEA یا TEOA شناخته می شوند یک ترکیب شیمیایی آلی می باشد که از یک دسته آمین و سه دسته الکل است. به همین دلیل بهتر است بدانیم فرمول شیمیایی آن C6H15NO3 است که ماده ای آلی و متعلق به گروه هیدروکربن های اکسیژن دار و نیتروژن دار می باشد. آمین ها که یک جفت الکترون تنها روی نیتروژن دارند و تری هم مانند یک باز ضعیف عمل می کند.

اتانول آمین ها فقط به وسیله واکنش اتیلن اکسید با آمونیاک اضافی در مقیاس صنعتی تولید می شوند. واکنش اتیلن اکسید با آمونیاک به کندی اتفاق می افتد و آب می تواند سرعت این واکنش ر افزایش دهد. در تمام فرآیندهای متعارف، واکنش در مرحله ی آبگونه انجام می شود و معمولا فشار واکنش دهنده به اندازه ای زیاد هست که از تبخیر آمونیاک و اتیلن اکسید در دمای واکنش جلوگیری کند. با دانستن تری اتانول آمین چیست؟ می توان از آن بهتر استفاده کرد.

کاربرد اتانول آمین؟

عنوان یک افزودنی غذایی غیر مستقیم توسط سازمان غذا و دارو (FDA) مورد تایید قرار گرفته است. با اعمال محدودیت هایی مورد تایید سازمان بررسی ترکیبات لوازم آرایشی (CIR) هم قرار گرفته است.

سازمان بررسی ترکیبات لوازم آرایشی تعیین کرده است که تری اتانول آمین برای استفاده در آن دسته از محصولات آرایشی و بهداشتی که برای استفاده ناپیوسته و کوتاه طراحی شده اند و سپس بطور کامل از سطح پوست عبور میکند را مجاز دانسته.

میعادشیمی 09122838574 09129628027 36617962

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *