هگزانول

فرمول شیمیایی C8H18O
شکل ظاهریمایع شفاف بی رنگ
جرم مولی130.23g/mol 
دانسیته833 kg/m³
نقطه جوش184.7 °C

هگزانول یک مایع قابل اشتعال است، که در تماس با اکسید کننده قوی ممکن است باعث آتش سوزی شود. شکل ظاهری این ترکیب، مایع شفاف بی رنگ از خانواده الکل ها است که تقریبا در آب نامحلول است، اما در اکثر حلال های آبی به خوبی حل می شود.

این الکل کایرال شاخه ای و هشت کربنی است، که در مقیاس عظیم برای استفاده در کاربردهای متعدد مانند حلال ها، طعم دهنده ها و مواد معطر و به ویژه به عنوان پیش ماده در تولید سایر مواد شیمیایی مانند نرم کننده ها استفاده می شود. این ماده در آب نامحلول است و چگالی کمتر از آب دارد

کاربردهای هگزانول

معمولاً به عنوان حلال با نوسانات کم استفاده می شود. هگزانول همچنین می تواند به عنوان تقویت کننده تعداد استات در هنگام واکنش با اسید نیتریک استفاده شود. این ماده همچنین در واکنش با اپی کلرو هیدرین و هیدروکسید سدیم برای تولید گلیسیدیل اتر از مولکول استفاده می شود که به عنوان یک رقیق کننده واکنش اپوکسی در کاربردهای مختلف پوشش ها، چسب ها و درزگیرها مورد مصرف است. می توان از آن در تهیه عکس، تولید لاستیک و استخراج نفت و گاز نیز استفاده کرد.

بزرگترین بازار 2-EH، پلاستیک کننده دی اوکتیل فتالات (DOP) است، که در تولید محصولات پلی وینیل کلراید (PVC) استفاده می شود.

برای ساخت نمک های فلزات سنگین استفاده می شود تا به عنوان تثبیت کننده های حرارتی برای PVC عمل کند.

میعاد شیمی(مهندس ارجمندی) 09122838574 09129628027 36617962

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *