سیلیکاژل

سیلیکاژل

سیلیکاژل چیست؟

 یک بسپار سه بعدی است که از واحدهای چهاروجهی دی اکسید سیلیسیم تشکیل شدهاست. این ماده یک مادهٔ متخلخل است.از کاربردهای سیلیکاژل میتوان به کاربرد آن به عنوان یک کاتالیزگر، ماده خشک‌کن یا در سوانگاری اشاره کرد.

سیلیکاژل جاذب خوبی برای آب، الکل، فنولها، آمین‌ها، و . . . است که این کار را از راه پیوندهای هیدروژنی انجام می‌دهد. ظرفیت جذب‌کنندگی سیلیکاژل در دماهای پایین بیشتر از آلومینا و زئولیت است، با این وجود اگر میزان رطوبت کم باشد، نسبت به زئولیت خاصیت جذب‌کنندگی کمتری نشان می‌دهد. در مقابل احیای سیلیکاژل ساده‌تر است و با حرارت دادن آن تا دمای ۱۵۰ درجهٔ سلسیوس ممکن می‌شود، این در حالیست که زئولیت باید تا حدود ۳۵۰ درجهٔ سلسیوس حرارت داده شود. با توجه به این خواص سلیکاژل در محیط‌هایی که دما پایین، میزان فشار بخار آب متوسط، و ظرفیت جذب‌کنندگی زیادی نیاز است استفاده می‌گردد.

کاربرد

خشک کن

سیلیکا ژل به عنوان یک ابزار حفاظت برای کنترل رطوبت نسبی در نمایشگاه‌ها، کتابخانه‌ها و موزه‌ها استفاده می‌شود.

شیمی

در شیمی، سیلیکاژل در کروماتوگرافی به عنوان یک فاز ثابت استفاده می‌شود

بستر گربه

سیلیکاژل به تنهایی یا همراه با مواد سنتی تر مانند خاک رس، به عنوان بستر گربه استفاده می‌شود.

تصفیه آب

با توجه به خواص جذب آب سیلیکاژل، از آن در فیلترهای دستگاه تصفیه آب خانگی استفاده می‌شود.

ترانسفورماتور

سیلیکا_ژل اندیکاتوردار، در ترانسفورماتور های خطوط برق هم کاربرد دارد، که به عنوان صافی روغن و رطوبت گیر در آن ها استفاده می‌شود.

استفاده خانگی از سیلیکاژل

  1. در باغچه
  2. در زیر صندلی های ماشین
  3. در چاه فاضلاب
  4. در کنار استادیوم
  5. در استودیو های دوبلاژ
  6. در جعبه ساز ها (تار، سه تار، سنتور و…)

شاخص رطوبت ( ژل سیلیس آبی و نارنجی )

ژل سیلیکاژل ممکن است با یک نشانگر رطوبت که به تدریج رنگ خود را تغییر می دهد هنگام انتقال از حالت بدون آب (خشک) به حالت هیدراته (مرطوب) تغییر یابد. شاخصهای متداول کبالت (II) کلرید و متیل بنفشه هستند. کلرید کبالت (II) وقتی که خیس است ، به رنگ آبی عمیق است ، اما سمی و سرطان زا است و در ژوئیه 2000 توسط اتحادیه اروپا به عنوان ماده سمی مجدداً طبقه بندی شد. متیل بنفشه می تواند برای تغییر از نارنج به سبز یا نارنجی به بی رنگ تبدیل شود. همچنین سمی و بالقوه سرطان زا است ، اما برای استفاده های دارویی از آن به اندازه کافی ایمن است.

قیمت این ماده:

قیمت همواره متغییر است و قیمت ثابتی ندارد

میعاد شیمی 09129628027 09122838574 02136617962

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *