سیترات سدیم

سیترات سدیم

سیترات سدیم چیست:

نمک سدیم اسید سیتریک با فرمول شیمیایی Na3C6H5O7 و طعم ترش است.

تری سدیم سیترات نیز نامیده می شود یک پودر سفید با بلور های سفید رنگ است که در هوای مرطوب به آرامی آب می شود.

در آب حل می شود ولی در الکل نامحلول است و در پزشکی به عنوان ماده قلیایی کننده و برای درمان اسیدوز متابولیک استفاده می شود. اسید سیتریک و سدیم سیترات هر دو عامل قلیایی ساز هستند.

ترکیبی از اسید سیتریک و این ترکیب برای جلوگیری از نقرس، سنگ کلیه یا اسید وز متابولیک در افرادی که مشکلات کلیوی دارند استفاده می شود.

فرمول مول کولیNa3C6H5O7
جرم مول کولی۱.۷ g/cm³
چگالی (دانسیته)۱.۴۴ g/cm³
نقطه ذوب۳۰۰ °C
انحلال پذیری در آب۴۲.۵ g/100 ml (25 °C)

روش تولید سیترات سدیم:

این ماده پر کاربرد از طریق فرآیند خنثی سازی اسید سیتریک با هیدروکسید سدیم تولید می شود که به طور طبیعی در بسیاری از میوه ها و مواد غذایی صورت می گیرد. یکی دیگر از روش های تولید این ماده تخمیر مخمرها و با روش جداسازی حلال است. در مقیاس صنعتی و انبوه تولید این ترکیب از طریق فرایند تخمیر انجام می ‌شود. این ماده در بسته بندی های ۲۵ کیلویی با درصد خلوص ۹۹% به بازار عرضه می شود.

کاربرد سیترات سدیم در صنایع مختلف:

  •  صنایع پزشکی
  • صنایع غذایی
  • صنایع آرایشی – بهداشتی

نقش سیترات سدیم در پنیر پیتزا:

این ترکیب کاربرد وسیعی در صنایع غذایی دارد و به عنوان یک بافر کننده از تغییرات شدید پی اچ جلوگیری می کند. این ترکیب به عنوان یک اسید ضعیف در تولید ماست و پنیر مورد استفاده قرار می گیرد. در فرآیند تولید پنیر پیتزا نیز از این ماده برای بهبود کیفیت و افزایش ماندگاری استفاده می شود.

خرید سیترات سدیم چینی:

سیترات سدیم چینی به عنوان یک داروی ترکیبی در صنعت داروسازی به کاهش اسیدی شدن ادرار کمک می کند. این دارو گاهی اوقات قلیایی کننده ادرار نیز نامیده می شود. این ماده ظاهری سفید دارد و به صورت پودر کریستالی یا کریستال های دانه ای است و در آب محلول است و در تماس با هوای مرطوب رقیق می شود. این ترکیب در الکل نا محلول است و طعم ترش مانند اسید سیتریک دارد. سدیم چینی کاربردهای عمده ای در صنعت غذا و نوشیدنی، مراقبت های بهداشتی و سایر موارد صنعتی دارد. البته بیشترین کاربرد آن در محصولات غذایی و پزشکی و دارویی است.

میعاد شیمی 09122838574 09129628027 02136617962

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *