سود مایع(هیدروکسید سدیم)

فرمول شیمیایی              NaOH
جرم مولی ۳۹٫۹۹۷۱ g mol−۱
شکل ظاهریمایع بی رنگ و شفاف
نقطه جوش ۱,۳۸۸ °C (2,530 °F; 1,661 K)   
حلالیت در آب ۴۱۸ g/L (0 °C) 1110 g/L (20 °C)

باسلام فروش سود مایع توسط شرکت میعاد شیمی سودمایع بدون رنگ و بو است و فوقالعاده خورنده.این ماده همچنان با نام های دیگری مثل کاستیک سو سود سوزآور وهیدروکسید سدیم معروف است.از جمله ویژگی های سود سوزاور مایع این است که جاذب آب و رطوبت بوده و گاز کربنیک محیط را جذب می نماید ، بدان معنا که اگر به مدت زیادی در معرض هوای آزاد قرار بگیرید با جذب کربن ، تبدیل به کربنات سدیم جامد می شود. سود مایع ۵۰ درصد در صنایع گوناگونی مثل کاغذ سازی ، تولید صابون و شوینده ها ، حفاری چاه های نفت و گاز ، نساجی و … مصرف شده و تولید سالیانه آن بالغ بر شصت میلیون تن است.

تولید صنعتی سود کاستیک مایع ۵۰ درصد از طریق الکترولیز نمک سدیم کلراید به روش کلرآلکالی است. در گذشته برای تولید این محصول از واکنش کربنات سدیم با آهک هیدراته با فرمول شیمیایی هیدروکسید کلسیم طی یک واکنش کاستیک سازی استفاده می شده است اما این روش در قرن نوزده میلادی با روش سالوی جایگزین شده و در نهایت امروزه از متد کلرآلکالی استفاده می شود. روش آزمایشگاهی تولید سود سوزآور نیز از طریق ترکیب فلز سدیم خالص با آب است. کشور های آمریکا و چین بزرگ ترین تولیدکنندگان سود مایع در جهان هستندد.

کاربرد.

کاغذ سازی

صنعتی که بیشترین میزان مصرف سدیم هیدروکسید را دارد صنعت تولید کاغذ است. با توجه به اینکه بیشتر کاغذ تولیدی در جهان از بازیافت کاغذ های مصرف شده می باشد ، با افزودن سود سوز آور به آن اقدام به پاک کردن جوهر و سفید سازی خمیر کاغذ می نمایند.

نساجی

کاربرد سود مایع ۵۰ درصد در تولید پارچه جهت تولید و رنگرزی پارچه هایی از جنس پلی استر و نایلون و سایر الیاف مصنوعی است.

نفت و پتروشیمی

سدیم هیدروکسید نقش مهمی در صنعت استحصال نفت و گاز به منظور جدا سازی مواد اسیدی همچون مرکاپتان نفتنیک اسید و اسید کریزیلیک دارد. سود مایع کاستیک همچنین جهت حذف بوی نا مطبوع ایجاد شده به دلیل تولید سولفید هیدروژن هم مصرف می شود.

تصفیه آب آشامیدنی

آب شرب شهری که توسط منابع زیر زمینی یا آب سد ها تامین می شود ، به دلیل نفوذ مواد زیان آوری نظیر میکروب ها ، جلبک و قارچ و همچنین فلزات سنگین برای نوشیدن مناسب نیست. اسیدی شدن آب به دلیل ورود فاضلاب های صنعتی و خانگی و نیز مصرف کود های شیمیایی مهم ترین دلایل ایجاد این آلودگی های می باشد. سود سوز آور به عنوان یکی از قوی ترین مواد قلیایی قادر به تصحیح اسیدیته آب و از بین بردن این عوامل بیماری زا است.

تولید صابون و سفید کننده

در تولید صابون ، سدیم هیدروکسید نقش عامل قلیایی را جهت تبدیل روغن های گیاهی یا حیوانی به صابون دارد. از طرفی این ماده خاصیت چربی بری عالی داشته که برای صابون ضروری است. سود مایع در تولید سورفکتانت‌ های آنیونی هم مصرف می شود. سود کاسیتک مایع یک ماده اولیه در تولید هیپوکلریت سدیم یا همان آب ژاول است که از آن سفید کننده و جرم گیر تولید می شود.

.

میعاد شیمی(مهندس ارجمندی) 09122838574 09129628027 36617962

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *