دی اتیل اتر(بیهوش کننده)

فرمول مولکولی
C4H10O۱
جرم مولی۷۴٫۱۲ g mol−1
چگالی0.7134 g/cm3 liquid
انحلال‌پذیری در آب69 g/L (20 °C)
ضریب شکست (nD)1.353 (20 °C)

دی اتیل اتر چیست؟

دی اتیل اتر (بیهوش کننده) اغلب با عنوان های اتیل اتر یا فقط اتر خوانده می شود که یک مایع قابل اشتعال، بی رنگ و بسیار فرار است.دی اتیل اتر می تواند هم در آزمایشگاه ها و هم در مقیاس صنعتی تهیه شود. این ماده به عنوان محصول جانبی در آبگیری اتیلن برای ساخت اتانول، تولید می شود. در این فرآیند از کاتالیزور اسید فسفریک استفاده می شود. اتانول با یک اسید قوی، معمولاً اسید سولفوریک، مخلوط می شود و در نهایت؛ آب، یون هیدروژن و دی اتیل اتر تولید می کند.اتر یک نوع بی هوش‌کننده است که به عنوان حلال هم کاربرد دارد . تعداد زیادی از داروهای شیمیایی تحت نام «اتر» نامیده می‌شوند ولی این کلمه در کل به مفهوم «اتیل اتر» است.

کاربرد دی اتیل اتر چیست ؟دی اتیل اتر به عنوان حلال در آزمایشگاه ها و در تولید پلاستیک های سلولزی کاربرد گسترده ای دارد. همچنین این ماده به عنوان یک مایع آغازگر در سوخت باعث بهبود عملکرد موتورها می شود.
دی اتیل اتر به دلیل اشتعال پذیری و عوارض جانبی نامطلوب مانند تهوع و استفراغ، با داروهای بیهوشی مدرن مانند هالوتان، ایزوفلوران ، دسفلوران و سوفلوران جایگزین شده است.

فرار : دی اتیل اتر (بیهوش کننده)مایعی است فرار ، که خیلی سریع در حرارت معمولی به صورت گاز در می‌آید.

حلال : اتر چون حل‌کننده هم هست بیشتر به عنوان حلال داروها به کار برده می‌شود.

ماده تمیزکننده : یکی دیگر از خواص اتر خاصیت تمیزکنندگی آن است

ماده بیهوشی: در آغاز کشف این دارو اتر به عنوان بیهوش‌کننده مورد استفاده قرار گرفت. این ماده در سال ۱۸۴۰ مصرف آن به میزان فوق‌العاده ای افازایش یافت و بیش از ۱۰۰ سال اتر و کلروفرم به عنوان مواد اولیه هوش بری استفاده می شدند. 

میعاد شیمی(مهندس ارجمندی) 09122838574 09129628027 36617962

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *