بوراکس

بوراکس

بوراکس چیست:

بوراکس یک ماده سفید پودری است با فرمول شیمیایی Na2B4O7 که به نام های سدیم تترا بورات یا دی سدیم تترابورات نیز نامیده می شود. به دو فرم بوراکس مایع و پودری در تولید محصولات مختلف مانند شوینده های خانگی و آفت کش ها کاربرد دارد. این ماده از بور، سدیم و اکسیژن تشکیل شده است. بوراکس مایع به دو شکل پنتا هیدرات و دکا هیدرات وجود دارد. یکی از مشخصه‌های این ترکیب از دید صنعتی دانستن میزان گرمای مورد نیاز برای تبدیل هر مول بخار آب از دکا هیدرات به پنتا هیدرات می‌باشد که این مقدار برای Borax=943/12 کیلو کالری محاسبه شده است.

خواص و ویژگی های بوراکس:

این ماده براساس تعداد بلورهای متبلور در ساختار خود به سه گروه زیرتقسیم می­گردند:

 بدون آب Na2B4O7

این ماده به عنوان منبع B2O3 در ساخت انواع مختلف شیشه بوروسیلیکات از جمله شیشه های مقاوم در برابر حرارت و مواد شیمیایی، شیشه های روشنایی، لنزهای نوری، ظروف پزشکی و آرایشی، میکروکره های توخالی و دانه های شیشه ای استفاده می شود.

بوراکس پنتاهیدرات

یک جامد سفید، کریستالی، محلول در آب با فرمول Na2B4O7·5H2O، که عمدتا برای از بین بردن علف های هرز، به عنوان نرم کننده آب، و به عنوان یک ضد عفونی کننده و عامل بوی بد استفاده می شود.

بوراکس پنتا هیدرات در صنایع ساخت شیشه مقاوم در برابر حرارت، کود، عکاسی، سفید کننده ها رنگ؛ معرف آزمایشگاهی کاربرد دارد. همچنین بوراکس می تواند از رشد قارچ های آسیب رسان چوب جلوگیری کرده و به محافظت از محصولات چوبی در برابر آفات کمک کند.

بوراکس دکاهیدرات

بوراکس دکاهیدرات با فرمول Na2B4O7 · 10H2O به فرمولاسیون برای تمیز کردن سطوح سخت مانند فلزات، شیشه و سرامیک اضافه می شود. همچنین به عنوان یک افزودنی در پاک کننده های دست، پولیش ها و واکس ها و ترکیبات تمیزکننده صنعتی/سازمانی استفاده می شود.

طبق یک مطالعه بوراکس دکاهیدرات سمی نیست و امتیاز LD 50 (متوسط ​​دوز کشنده) را در 2.66 گرم بر کیلوگرم را دارد. البته دوز کشنده لزوماً برای انسان یکسان نیست.

بسیاری از خواص بوراکس نمک اسید بوریک است و به سایر ترکیبات بور تبدیل می شود. از ترکیب آن به عنوان یک ترکیب بور نشأت می گیرد. بوراکس یک ماده معدنی و و در شکل طبیعی خود به عنوان یک کانی کریستالی ظاهر می شود. در صورت تست شعله رنگ زرد مایل به سبز دارد و در دمای ۶۸ درجه سلسیوس آب از دست می دهد و دهیدراته می شود.

فرمول شیمیایی
Na2B4O7
جرم مولی
201.22g/mol
ظاهر
جامد سفید رنگ
دانسیته
2.4 g/cm3 (anhydrous, solid)
نقطه ذوب
743°C (1,369 °F; 1,016 K)
بوراکس
تولید:

بوراکس با عناصری مانند مس،کبالت، کروم، منگنز و نیکل ترکیبات رنگی ایجاد می کند در گذشته برای رنگ آمیزی سفال از آن استفاده می کردند. این ماده به صورت طبیعی از سنگ معدن بورات استخراج می شود. با این حال روش های صنعتی خاصی نیز برای تولید این ترکیب شیمیایی وجود دارد. تولید به صورت مصنوعی اولین بار در ایران اتفاق افتاد. بوراکس مصنوعی به نام تنکار یا تینکال نیز نامیده می شود.

کاربرد بوراکس:

شوینده های خانگیخمیر دندان و دهانشویهلوازم آرایشی
شار جوشکاریمهار کننده خوردگیضد یخ
اسلایمتولید الیاف سلولزیکشاورزی
آفت کش هابافر نرم کردن و کنترل ویسکوزیته آب
کاربرد براکس

کشاورزی

استفاده از این ماده در مقادیر توصیه شده به صورت خشک به خاک نهال های جوان درخت سیب قدرت رشد میوه را افزایش می دهد و با افات مقابله می کند. همچنین با جذب رطوبت مازاد از پوسیدگی شکوفه و گل ها جلوگیری می کند.

محصولات شوینده

استفاده از این ماده در محصولات شوینده به دلیل دارا بودن خواص ضد عفونی کننده و ضد قارچ بسیار محبوب می باشد و باعث افزایش قدرت پاک کنندگی و کیفیت شستشو می شود. علاوه بر این افرودن بوره به مواد شوینده کف باعث از بین رفتن جرم و رسوب از سرامیک میشود.

استفاده از آن در محصولات شوینده خانگی دارای مزایای زیر است:

  • از بین بردن آلاینده ها و لکه ها قارچ و کپک ها
  • نابود کننده حشرات مانند مورچه
  • از این ماده در شوینده ها و پاک کننده های خانگی برای سفیدتر شدن و خلاص شدن از شر خاک استفاده می شود
  • این می تواند بوها را خنثی کرده و آب سخت را نرم کند

در محصولات آرایشی ، بعضاً به عنوان امولسیفایر، بافر كننده یا ماده نگهدارنده برای محصولات مرطوب كننده، كرم ها، شامپو ها، ژل ها، لوسیون ها، اسکراب ها و نمك های حمام استفاده می شود.

کاربرد Borax برای ذوب طلا

زمانی که بوراکس در طلا و نقره مذاب استفاده می شود، به انحلال اکسیدها و سایر ناخالصی ها و تولید کف بورات مایع کمک می کند. این کف به صورت مرتب با استفاده از کربن گرافیت یا خاک رس حذف می شود.

میعاد شیمی 09122838574 09129628027 02136617962

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *