بوتیل گلیکول

بوتیل_گلیکول

مایع بی رنگ دارای بوی شیرین و شبیه اتر است، این ماده همچنین از خانواده اکسید گلیکول تشکیل شده است و یک بوتیل اتر اتیلن گلیکول است. به عنوان یک حلال نسبتا غیرمتعارف، ارزان قیمت است و سمیت کم آن، استفاده از آن را در بسیاری از محصولات خانگی و صنعتی به دلیل خواص آن به عنوان سورفکتانت مناسب نموده است.

عید است به الکل و اتر هیدرولیز شود. این ماده به طور کلی مقاوم در برابر هیدرولیز است.

محلول در آب و اکثر حلال های آلی است. واکنش های اشاره شده می تواند به وسیله ی این ماده صورت پذیرد.

واکنش اکسیداسیون به اسید 2-بوتیکسی استیک (BAA)؛

قابلیت تشکیل استال در هنگام واکنش بوتیل گلیکول با آلدئیدها در شرایط اسیدی؛

تشکیل استر هنگام واکنش با یک اسید کربوکسیلیک، به عنوان مثال، اسید استیک، در حضور یک اسید قوی؛

تشکیل فسفات و سولفات استرها در واکنش بوتیل گلایکول به ترتیب با اسید فسفریک و اسید سولفوریک

هیدروژن زدایی در حضور مس در دماهای بالا.

فرایند تولید

معمولا از طریق دو فرآیند به دست می آید. واکنش اتوکسی کنندگی بوتانول و اتیلن اکسید در حضور یک کاتالیزور:

     C2H4O + C4H9OH → C4H9OC2H4OH

یا اتری کردن بوتانول با 2-کلرو اتانول . تولید این محصول را می توان در آزمایشگاه با انجام واکنش باز کردن جلقه ی آلی 2-پروپیل 1و3-دی اکسالان با تری کلرید بور به دست آورد. این ماده به شکل صنعتی اغلب به وسیله ترکیب اتیلن گلیکول و بوتیرالدئید در یک راکتور “پار” با کاتالیست پالادیوم روی کربن تولید می شود.

در سال 2006، تولید اتیل های بوتیل گلیکول در اروپا به 181 هزار تن رسید. تولید جهانی تخمین زده می شود که 200 تا 500 هزار تن در هر سال باشد، از این مقدار تولید شده، 75 درصد برای رنگ ها و پوشش ها و 18 درصد برای تمیزکننده های فلزات و پاک کننده های خانگی به کار می رود. در ایالات متحده، این ماده به عنوان یک ماده شیمیایی با حجم تولیدی بالا در نظر گرفته می شود زیرا بیش از 100 میلیون پوند از این ماده شیمیایی در سال تولید می شود.

کاربرد.

این ماده یک گلیکول اتر با خواص سورفکتانت منحصر به فرد (و می تواند به عنوان یک حلال متناظر) استفاده می شود. در استفاده از دهه 1930، اتيل گليكول حلالی است كه مواد آب دوست و آب گریز را در خود حل مي كند. اترهای گلیکول شامل دو جزء، الکل و اتر است. با توجه به ماهیت الکل، مولکول های این کلاس را می توان به دو گروه تقسیم کرد: سری E و سری P که به ترتیب به اتیلن و پروپیلن مربوط می شود. استروئیدهای گلیکول برای اهداف خاص مانند حلالیت، اشتعال ناپذیری و فراریت انتخاب می شوند.

کاربرد های خانگی

بوتیل گلیکول حلالی است که برای تولید رنگ و پوشش سطحی، و همچنین محصولات شوینده و جوهر قابل استفاده است. محصولاتی که حاوی آن هستند عبارتند از رزین های آکریلیک، عوامل روان کننده ی آسفالت، فوم های ضد آتش، محافظ چرم، کاربردهای روغن زدایی، محلول های عکاسی، پاک کننده های وایت برد، صابون های مایع، لوازم آرایشی، محلول های تمیز کردن بدون آب، لاک، لاک الکل، علف کش، رنگ لاتکس، مواد لعاب ساز و مواد حذف جلا دهنده ها و درزگیر های سیلیکون.

محصولات حاوی این ترکیب معمولا در مکان هایی که ساخت و ساز انجام می شود، مغازه های تعمیر خودرو، فروشگاه های چاپی و کارخانه ها یا کارگاه های تولیدکننده ی محصولات استریلیزاسیون و شست وشو یافت می شود. این ماده عنصر جزء بسیاری از محلول های پاک کننده ی خانگی، تجاری و صنعتی است.

در صنعت نفت

به طور معمول در صنعت نفت به دلیل خواص سورفکتانت آن مورد استفاده است.

این ماده به عنوان یک سورفکتانت خواص ویژه ای به سیالات حفاری می دهد. این ترکیب همچنین برای تسهیل انتشار گاز از طریق جلوگیری از انجماد استفاده می شود. بوتیل گلایکول به عنوان یک حلال اتصال دهنده ی نفت خام و آب نیز در چاه های عمیق نفت مورد استفاده قرار می گیرد.

اسانس آناناس اسانس آناناس با کیفیت اسانس انار اسانس انار برای سلامتی اسانس انار برای چه کشوریست اسانس انار قیمت اسانس انار کاربرد اسانس انگور اسانس انگور چیست اسانس کشمش اسانس کشمش آلمانی اسانس کشمش درجه 1 اسانس کشمش چیست خرید اسانس آناناس خرید اسانس انگور خرید اسانس کشمش خواص اسانس انار درست کردن اسانس آناناس طرز تهیه اسانس آناناس فروش اسانس انگور فروش اسانس کشمش قیمت اسانس آناناس قیمت اسانس انگور ویدیو اسانس کشمش کاربرد اسانس آناناس کاربرد اسانس انار کاربرد اسانس انگور

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *