اگزالیک

فرمول مولکولیC۲H۲O۴
جرم مولی۹۰٫۰۳ g mol−۱
(anhydrous)
۱۲۶.۰۷ g mol (dihydrate
شکل ظاهریمایع شفاف مایل به زرد
چگالی۱.۹۰ g cm (anhydrous)
انالیز اگزالک اسید

اسید اگزالیک چیست؟

این اسید جزو اسیدهای دی کربوکسیلیک طبقه‌بندی شده است.

از لحاظ قدرت اسیدی، بسیار قوی تر از اسید استیک است.

اسید اگزالیک عامل احیاء کننده و باز مزدوج شناخته شده آن اگزالاتC۲O۴۲−است

که یک عامل کیلیت ساز (chelate) برای کاتیونهای فلزی محسوب می‌شودبه طور معمول، اسید اگزالیک به عنوان دی هیدرات با فرمول :H۲C۲O۴ · ۲H۲O رخ می‌دهدتماس اسید اگزالیک با پوست بدن یا خوردن آن خطرناک است.

کاربرد اسید اگزالیک:

این ماده شیمیایی اساساً یک محصول خانگی ضروری است که عمدتاً به عنوان پاک کننده برای موارد مختلف استفاده می شود. این اسید دارای خصوصیاتی مانند سفید کننده است و می تواند برای مواردی مانند از بین بردن زنگ زدگی و لکه روی اجسام و فلزات استفاده شود.

این اسید به مقدار کمی در بسیاری از محصولات تمیز کننده، مواد شوینده و سفید کننده ها یافت می شود. اسید اگزالیک همچنین برای صیقل دادن هرگونه سنگ و تصفیه چوب قدیمی ایده آل است.

کاربردهای صنعتی:

در صنایع، این ماده شیمیایی بیشتر برای مکانیسم های فرآوری مواد معدنی استفاده می شود. علاوه بر این، این ماده می تواند برای عقیم سازی تجهیزات مورد استفاده قرار گیرد و افراد موجود در فضای نساجی از آن برای سفید کردن لباس استفاده کنند.

موارد دارویی اسید اگزالیک:

در زمینه پزشکی، شرکت ها از آن برای خالص سازی بیشتر مواد شیمیایی خاص یا رقیق کردن آنها استفاده می کنند. با این حال، اطلاعات بسیار کمتری در مورد فواید سلامتی این اسید وجود دارد . این اسید به صورت آلی و خام غیر کشنده است. اما گاهی اوقات می تواند در بدن اثرات مضر داشته باشد.

استفاده های دیگر:

بنابراین، علاوه بر استفاده از مواد شیمیایی برای سفید کردن، از بین بردن زنگ زدگی و لکه، اسید اگزالیک بیشتر به عنوان یک عنصر کاهش دهنده در ساخت فیلم عکاسی استفاده می شود. همچنین در تصفیه خانه های فاضلاب از این اسید استفاده می شود که این اسید رسوب کلسیم را به طور موثری از آب خارج می کند.

سمیت اسید اگزالیک

به دلیل خاصیت اسیدی آن سمی است و طبیعتی خورنده دارد که خطرناک است. ممکن است باعث سوختگی، حالت تهوع، گاستروانتریت شدید و استفراغ، شوک و تشنج شود. به ویژه در هنگام بلع سمی است. حداقل ۵ تا ۱۵ گرم (۷۱ میلی گرم بر کیلوگرم) ممکن است برای انسان کشنده باشد.

میعاد شیمی(مهندس ارجمندی) 09122838574 09129628027 36617962

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *