آهک

آهک_lime

آهک چیست؟

آهک یا کلسیم اکسید با فرمول شیمیایی CaO یک ترکیب شیمیایی با شناسه پاب‌کم ۱۴۷۷۸ است؛ که جرم مولی آن ۵۶٬۰۷۷ g/mol است.[۱] یک ماده بی‌بو به رنگ سفید یا سفید خاکستری و به شکل جامد سخت است که پوست و چشم را به‌شدت دچار سوزش می‌کند.
از جمله موادی است که کارایی آن از دوران باستان، توسط بشر شناخته شده‌ است و از آن در ساخت انواع بناها و برای اتصال محکم‌تر قطعات سنگ یا چوب به‌کار گرفته می‌شد.

زمان درازی است که ایرانیان شفته (ملات دوغاب آهک و خاک)، ساروج (ملات دوغاب و خاکستر) و ملات آبی را می‌شناسند و با آن‌ها ساختمان می‌سازند. پس از جنگ جهانی دوم، در کشورهای صنعتی هم برای پایدارکردن زمین، به‌ویژه برای پی‌سازی راه و جلوگیری از روییدن گیاه و روزدن آب در بستر، شانه‌ها و دامنه‌های راه و باندهای پرواز و ایستگاه‌های هواپیما، شفته مصرف می‌شود. با شفته پی‌سازی و آب‌بندی می‌کنند.[۲]می توان ان را از زیر کتری کند.

جنس آهک از چیست ؟

جنس بازاری (آهک زنده) بستگی به جسم‌های بیگانه در آن دارد. اگر سنگ بیش از ۹۰درصد وزنش کربنات کلسیم داشته باشد، که از آن پخته پرمایه و هر گاه کربنات کلسیم کمتر از ۷۵درصد وزنش باشد، که از آن پخته شود کم مایه است.

مصارف آهک:

  • حرارت: زمانی که آب به آهک زنده اضافه شود، در طی فرازنده هیدراته شدن از خود انرژی گرمایی آزاد میکند.
  • نور: هنگامی که آهک در حدود ۲۴۰۰ درجه سانتیگراد حرارت ببیند نوعی درخشش از خود ایجاد میکند. این تولید نور به نور آهک شهرت دارد و تا قبل از اختراع الکتریسیته کاربرد داشته است.
  • سیمان: اکسید کلسیم یکی از ضروری ترین اجزاء تولید سیمان میباشد.
  • بوی دیزل: در تولید سوخت زیستی به عنوان یک ماده قلیایی کاربرد دارد.
  • صنایع پتر شیمی: ترکیبی از آهک و فنولفتالین در منابع ذخیره آب پتروشیمی‌ها برای تشخیص pH آب مورد استفاده قرار میگیرد.
  • کاغذ سازی: از اکسید کلسیم در صنایع کاغذ سازی برای بازیافته هیدروکسید سدیم از کربنات سدیم استفاده میشود.
  • گچ: مردمان پیش از تاریخ از گچ پایه آهکی برای ساخت سر پناه استفاده میکردند که برخی از سازهای آن زمان هنوز پس از ۱۹ قرن همچنان پابرجا است.
  • صنایع شیمیایی: از اکسید کلسیم برای حذف دی اکسید گوگرد از اگزوز در فرآیندی معروف به «گوگرد زدایی گاز دودش» استفاده میشود.

میعادشیمی 09122838574 09129628027 02136617962

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *